Cu banii pe care ii are Ionela poate cumpara 3 trandafiri sau 5 lalele stiind ca un trandafir este mai scump cu 6 lei decat o lalea cati lei are Ionela
5+6=11 (lei costa un trandafir) 11•3=33 (lei costa 3 trandafiri) 11-6= 5 (lei costa o lalea) 5•5=25 (lei costa 5 lalele) 33+25=58 (lei are Ionela) Sper că nu am greșit și că te-am ajutat...daca am greșit cu ceva spuneți, nu ma supar!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!