👤

rezolva problema cu ajutorul ecuatilor pentru 5 kg de portocale si 2 kg de mere s-a platit 87 lei cit costa un kilogram de portocale,daca e mai scump decat un kilogram de mere cu 9 lei

Răspuns :

|__|__| mere

|__|..+9..|__|..+9..|__|..+9..|__|..+9..|__|..+9..| portocale

87 - 9×5= 87 - 45 = 42

2+5=7 (segmente egale)

42 : 7 = 6 (valoarea unui segment)

mere = 2×6=12 lei (costă 2 kg)
1 kg mere = 12 lei : 2 = 6 lei

portocale = 5×6 + 5×9 = 30 + 45 = 75 lei (costă 5 kg de portocale)
1 kg portocale = 75 lei : 5 = 15 lei

verificare:
15 lei - 6 lei = 9 lei

2 ×6 lei + 5 × 15 lei = 12 lei + 75 lei = 87 lei