👤

un pepene e de 6 ori mai scump decat o varza ,adica mai mult cu 15 lei.Afla pretul fiecarui prodfis.

Răspuns :

Rezolvare:

1.Cati lei cota varza?
15:5=3
2.Cati lei costa pepenele?
3×6=18

R:3 lei varza
18 lei pepenele