👤

O tableta costa 1200 lei și se ieftinește cu 40 prețul final va fi: 1000 lei\ 800 lei 480 lei 720 lei 1040 lei

Răspuns :

1200 lei ..................100 % 
 x lei ....................... 60 % ( 100% - 40%)

x = 1200 x 60 : 100 = 720 lei  va fi pretul final 
1200-40/100×1200=1200-48000/100=1200-480=720 lei va costa