La un magazin s-au adus 1928 kg de mere.la prima zi s-a vândut un sfert,a doua zi jumătate din întreaga cantitate,iar a treia zi restul.Știind ca 1 kg de mere costa 3 lei,afla cât s-a încasat în fiecare zi.
Va rog rpd ofer 35 pcte
Cu plan de rezolvare
Dau si coroana
1928kg :4=482 kg ( prima zi) 1928:2=964 kg(a doua zi) 482 +964=1446 kg( prima zi + a doua zi) 1928-1446= 482(kg a treia zi) 1 kg mere=3 lei 3 lei×482=1446(lei prima zi) 3 lei×964=2892lei(a doua zi) 3 lei×482=1446lei(a treia zi)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!