URGENT!! Dau coroana! Dintr-o bucata de matase s-au cumparat 2 m si din alta 5 m si s-a platit suma totala de 648 lei. Cat costa 1m din fiecare fel de matase daca 1m din prima bucata de matase costa dublul fata de 1 m din a doua bucata de matase? URGENT! VA ROG MULT AJUTATI-MA!
La a doua bucata pretul este de a lei metrul. La prima 2a lei metrul 2*2a+5*a=648 9a=648 a=72 lei metrul (bucata a doua) 72*2=144 lei metrul(la prima bucata) Verific: 144*2+72*5=288+360=648 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!