👤

Un automobil consumă 8,5 litri de bebzină la 100 km. Cîţi litri de benzină va consuma automobilu pe un traseu de 510 km ?

Răspuns :

8,5 L benzină-------------100 km
x L benzină----------------510 km

x=510x8,5 : 100=43,35 L benzină

100 km............8,5l

510km..............x

x=510*8,5/100=43,35 l

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!


Ez Studiers: Alte intrebari