Patru prăjituri cu frișcă si 5 cu ciocolată costă 31 de lei. Camelia a cumpărat 2 prăjituri cu frișcă si 5 cu ciocolată si a plătit 23 de lei.Ce sumă a plătit Aurel dacă și-a cumpărat câte o prăjitură din fiecare
31 lei-23l ei=8 lei 2 prajituri cu frisca 8 lei:2=4 o prajitura cu fisca 4*4=16 lei costa prajiturile cu frisca 31 lei-16 lei=15 lei costa prajiturile cu ciocolata 15:5=3 lei o prajitura cu ciocolata 4+3= 7 lei Aurel a platit 7 lei.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!