ex1 Observa lista de preturi alaturata . Nuci= 5lei- 100g , Alune de padure 80 lei-- 1 kg , Migdale 50 lei - 500g . Afla cat costa cumparaturile facute in fiecare dintre cele trei situatii; a) Elena cumpara 300 g de nuci b) Irina cumpara 100 g de migdale. c) George cumpara 100 g de alune de padure .
a) 100g ........................... 5 lei 300 g .............................x lei x= 3X 5 x= 15 lei b) 500 g .................. 50 lei 100 g ......................x x= 5 lei c)1000 g ............... 80 lei 100 g ...................x x= 8 lei Sper ca te-am ajutat! Astept coronita!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!