👤

Anca a cumpărat 3 garoafe şi 6 frezii şi a plătit 42 de lei. O frezie costa cât 3 garoafe. Cât costă fiecare fel de floare?

Răspuns :

G-garoafe
F-trezie
3g+6f=42 lei
F=3g
6f=6×3g
6f=18g
3g+18g=42 lei
21g=42 lei
G=42÷21
G=2 lei
F=3×2
F=6 lei
Grafic
G/--/ }
F/--/--/--/--/--/--/ } 42 lei