👤

Pentru serbarea de premiere dela sfarsitul anului scolarla clasa a IV A s-au cumparat 14 carti de povesti si 12 carti de poezii platindu-se in total 406 lei iar pentru clasa aIV B s-au cumparat 12 carti povesti si 12 carti poezii in valoarede 372 lei .Cat costa o carte de poezii?































































































































































Răspuns :


14 carti de povesti+12 carti cu poezii=406 lei
 12 carti de povesti+12 carti cu poezii=372 lei
  2 carti de povesti   costa=406 lei-372 lei=34 lei
o carte de povesti=34 lei:2=17 lei
12x17 lei +12 carti cu poezii=372 lei
204 lei costa 12 carti de povesti
o carte de poezii=(372 lei-204 lei):12= 168 lei:12=14 lei