👤

VA ROOG REPEDE !ACESTE DOUA PROBLEME! DAU 15 PUNCTE! SI COROANA! DOAR ACESEESTE DOUA PROBLEME!

VA ROOG REPEDE ACESTE DOUA PROBLEME DAU 15 PUNCTE SI COROANA DOAR ACESEESTE DOUA PROBLEME class=

Răspuns :

Sper ca te-am ajutat!
Vezi imaginea RALUSEBY
5) R=ROSII
M=MERE

6R+4M=32
7R+4M=36

(7R+4M)-(6R+4M)=36-32
7R+4M-6R-4M=4
R=4 lei costa un kilogram de rosii
6x4+4M=32
24+4M=32
4M=32-24
4M=8
M-8:4
M=2 lei costa 1 kg de mere

6) a=suma cheltuita in prima zi
3a=suma cheltuita a doua zi
(a+3a):2=4a:2=2a suma cheltuita a treia zi
2a:4=234 suma cheltuita a patra zi

2a:4=234
2a=234x4
2a=936
a=936:2
a=468 lei a cheltuit in prima zi
3x468=1404 lei a cheltuit in a doua zi
2x468=936 lei a cheltuit a treia zi
234 lei a cheltuit in a patra zi
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!


Ez Studiers: Alte intrebari