👤

Daca 3 kg de mere costa 9 lei, atunci 7 kg de mere cat costa?

Răspuns :

3 kg mere ................ 9 lei 
7 kg mere ................. x lei 

x = 7 x 9 : 3 = 63 : 3 = 21 lei 
3kg........9lei
7kg........x lei
x=(7·9)/3
x=63/3
x=21lei costa 7 kg de mere
Sper ca te-am ajutat..