Răspuns :
3 kg mere ................ 9 lei
7 kg mere ................. x lei
x = 7 x 9 : 3 = 63 : 3 = 21 lei
7 kg mere ................. x lei
x = 7 x 9 : 3 = 63 : 3 = 21 lei
3kg........9lei
7kg........x lei
x=(7·9)/3
x=63/3
x=21lei costa 7 kg de mere
Sper ca te-am ajutat..
7kg........x lei
x=(7·9)/3
x=63/3
x=21lei costa 7 kg de mere
Sper ca te-am ajutat..
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!