Răspuns :
D ÷ 15= 11 , r <15 ⇒ r∈{0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14}
D= 15×11 +r ⇒D= 165 +r
Numerele vor fi :
165+ 0=165
165+ 1= 166
165+ 2= 167
........
165+14= 179
D= 15×11 +r ⇒D= 165 +r
Numerele vor fi :
165+ 0=165
165+ 1= 166
165+ 2= 167
........
165+14= 179
a:15=11 r.0
a=15x11+0
a=165
a:15=11 r.1
a=15x11+1
a=166
a:15=11 r.2
a=15x11+2
a=167
a:15=11 r.3
a=15x11+3
a=168
a:15=11 r.4
a=15x11+4
a=169
a:15=11 r.5
a=15x11+5
a=170
a:15=11 r.6
a=15x11+6
a=171
a:15=11 r.7
a=15x11+7
a=172
a:15=11 r.8
a=15x11+8
a=173
a:15=11 r.9
a=15x11+9
a=174
a:15=11 r.10
a=15x11+10
a=175
a:15=11 r.11
a=15x11+11
a=176
a:15=11 r.12
a=15x11+12
a=177
a:15=11 r.13
a=15x11+13
a=178
a:15=11 r.14
a=15x11+14
a=179
Succes !
a=15x11+0
a=165
a:15=11 r.1
a=15x11+1
a=166
a:15=11 r.2
a=15x11+2
a=167
a:15=11 r.3
a=15x11+3
a=168
a:15=11 r.4
a=15x11+4
a=169
a:15=11 r.5
a=15x11+5
a=170
a:15=11 r.6
a=15x11+6
a=171
a:15=11 r.7
a=15x11+7
a=172
a:15=11 r.8
a=15x11+8
a=173
a:15=11 r.9
a=15x11+9
a=174
a:15=11 r.10
a=15x11+10
a=175
a:15=11 r.11
a=15x11+11
a=176
a:15=11 r.12
a=15x11+12
a=177
a:15=11 r.13
a=15x11+13
a=178
a:15=11 r.14
a=15x11+14
a=179
Succes !
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!