👤

    Ana are 12.000lei. Ea cumpara 4 pixuri a 1000 lei, 3 caiete a 2000 lei, iar de rest 4 creioane. Cât costa un creion? Tot cu schema ofer coroana!!!!

Răspuns :

4*1000lei=4000(lei costa 4 pixuri)
3*2000lei=6000(lei costa 3 caiete)
4000lei+6000lei=10000lei
12000lei-10000lei=2000(lei costa 4 creioane)
 2000lei:4=500(lei costa un creion)








Cat costa pixurile ?
4 x 1000  = 4000 lei
Cat costa caietele ?
3 x 2000 = 6000 lei
Cat costa creioanele ?
12000 - (4000+6000) = 2000 lei 
Cat costa un creion ?
2000 : 4 = 500 lei