👤

Calculati volumul de 2 butanol care se obtine din 67,2 litri de 1 butena , masurati in conditii normale , daca randamentul reactiei de aditie de apa este de 70 la suta iar densitatea 2-butanoolului este de 0.808g/ml

Răspuns :

CH2=CH-CH2-CH3 + H2O ⇒ CH3-CH(OH)-CH2-CH3
n butena = 67,2/22,4 = 3 moli
n butanol = 0,7·3 = 2,1 moli     m = 2,1 ·74 = 155,4g     V = 192,326 ml