Răspuns :
Cat coastă un kg de mere:3•2=6 lei
Cat coastă un kg de prune:4•1,5=6 lei
Deci, un kg fructe coastă:
6+6=12=>12:6=2 lei
Cat coastă un kg de prune:4•1,5=6 lei
Deci, un kg fructe coastă:
6+6=12=>12:6=2 lei
mere = 2 kg * 3 lei=6 lei(2 kg);
prune = 4 kg * 1,5 lei=6 lei(4 kg);
fructe = 12 lei (6 kg);
6 kg ............. 12 lei
1 kg ............. x lei => x = (1 *12) / 6
x = 12 / 6
x = 2 lei / kg (de fructe);
prune = 4 kg * 1,5 lei=6 lei(4 kg);
fructe = 12 lei (6 kg);
6 kg ............. 12 lei
1 kg ............. x lei => x = (1 *12) / 6
x = 12 / 6
x = 2 lei / kg (de fructe);
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!