Răspuns :
triglicerida = dipalmitooleina
trigl. + 3NaOH⇒2CH3-(CH2)14-COONa + CH3-(CH2)7CH=CH(CH2)7COONa + glicerina
M glicerida = 832g mol n = 1 mol
sapun : 556g palmitat de Na + 304g oleat de Na + apa
m sapun = 100/32,34 ·304 = 940 g
mNaOH necesar = 3·40 = 120g mNaOH folosit = 1,3·120 = 156g
ms = 156·100/30 = 520g
solutia finala : nNaOH = 156 - 120 = 36 g
mH2Odin sapun = 0,3234·940 = 304 g
ms = 156 + 364 + 500 - 120 - 304 = 596g c = 3600/596 = 6,04%
trigl. + 3NaOH⇒2CH3-(CH2)14-COONa + CH3-(CH2)7CH=CH(CH2)7COONa + glicerina
M glicerida = 832g mol n = 1 mol
sapun : 556g palmitat de Na + 304g oleat de Na + apa
m sapun = 100/32,34 ·304 = 940 g
mNaOH necesar = 3·40 = 120g mNaOH folosit = 1,3·120 = 156g
ms = 156·100/30 = 520g
solutia finala : nNaOH = 156 - 120 = 36 g
mH2Odin sapun = 0,3234·940 = 304 g
ms = 156 + 364 + 500 - 120 - 304 = 596g c = 3600/596 = 6,04%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!