Răspuns :
Se da:
h=10m
v=2m/s
α=?°
Rezolvare:
Inainte de impactul cu apa, copilul are 2 proiectii de viteza, pe orizontala si respectiv pe verticala.
Proiectia vitezei pe orizontala este egala cu viteza pe orizontala data(v=2m/s), deoarece pentru orice corp aruncat sub un unghi, viteza orizontala ramine acceasi datorita inertiei.
Proiectia vitezei pe verticala este egala cu viteza datorata acceleratiei gravitationale si a inaltimii de la cade corpul, ea poate fi afla prin ecuatia lui Galilei, pentru corpurile in aer:
v1²=2*h*g⇒v1=√(2*h*g).
Aceste 2 proiectii, formeaza un unghi cu viteza principala, din care putem scoate relatia:
tgα=v1/v (tg e tangenta)
tgα=√(2*h*g)/v
α=arctg[√(2*h*g)/v]
Calcule:
α=arctg[√(2*10*10)/2]≈82°
h=10m
v=2m/s
α=?°
Rezolvare:
Inainte de impactul cu apa, copilul are 2 proiectii de viteza, pe orizontala si respectiv pe verticala.
Proiectia vitezei pe orizontala este egala cu viteza pe orizontala data(v=2m/s), deoarece pentru orice corp aruncat sub un unghi, viteza orizontala ramine acceasi datorita inertiei.
Proiectia vitezei pe verticala este egala cu viteza datorata acceleratiei gravitationale si a inaltimii de la cade corpul, ea poate fi afla prin ecuatia lui Galilei, pentru corpurile in aer:
v1²=2*h*g⇒v1=√(2*h*g).
Aceste 2 proiectii, formeaza un unghi cu viteza principala, din care putem scoate relatia:
tgα=v1/v (tg e tangenta)
tgα=√(2*h*g)/v
α=arctg[√(2*h*g)/v]
Calcule:
α=arctg[√(2*10*10)/2]≈82°

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!