1.Daca pentru 14.5 kg de fructe s-au platit 101,5 lei atunci pentru 20 kg de fructe se vor plati:
101,5:14.5*20=7*20=140 lei
2.Daca automobilul parcurge 185.7 km in 3095 ore atunci viteza automobilului este de:
v=d/t =>v=185.7/3095=0.06 km/h
3.In acvariu pot intra:
V=l*L*h=50*100*60=5000*60=300000 cm cubi=300 dm cubi=300 l de apa
4.Aflam volumul unui pachet de biscuiti:
V=l*L*h=10*6*6=360 cm cubi
Aflam prin impartirea volumelor cate pachete incap intr-o cutie:
21600:360=60 de pachete
SPER CA TE-AM AJUTAT!