Răspuns :
Răspuns: 8 elevi si 100 lei costa obiectul
Explicație pas cu pas:
Notez numarul elevilor cu ,,e"
10 × e + 20 = 16 × e - 28 → pretul obiectului
16 × e - 10 × e = 20 + 28
6 × e = 48
e = 48 : 6 ⇒ e = 8 ( elevi )
10 × 8 + 20 = 100 lei → pretul obiectului
sau:
16 × 8 - 28 = 128 - 28 = 100 lei
10×e+20=16×e-28
10×e=16×e=48
16-10=6
48÷6=8(e)
8×10+20=100(obiectul)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!