la o plimbare in parc Andrei si prieteni lui au cumparat 0,4 kg de cirese cu 5€/kg ,0,7 kg visine cu 9€/kg si 0,3 kg capsuni cu 7,9€/kg.
1.Cati € a cheltuit Andrei impreuna cu prieteni lui?
2. Care este pretul mediu platit de Andrei pentru un kilogram de fructe?
3. Daca un € = 4,5 lei ,cati lei au cheltuit pe fructe?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!