👤

Stiind ca 5 kg de mere costa 20 lei .Cât costa 8 kg .Cate kg costa 28 lei


Răspuns :

5kg=20 lei
1kg =20/5=4lei
8kg=8*4=32lei
daca 1kg =4lei
28/4=7kg
5 kg. 20 lei
8 kg. x
(20*8)/5 = 160/5 = 32 lei pentru 8 kg.

5kg. 20 lei
x. 28 lei.
(28*5)/20 = 140/20 = 7 kg costa 28 lei.

Sper ca te-am ajutat.