Răspuns :
I.
calculezi pe rând nr. de mingii total de fotbal/ baschet, după adunăm sumele
nr de mingii de fotbal =984+897+865+847= 3593
nr de mingii de baschet =564+549+415+331= 1859
nr. total de mingii = 3593 +1859= 5452
2.
calculezi cate mingii sunt in fiecare depozit, după aceea le adunăm.
nr depozit 1 =984+564= 1548
nr depozit 2= 897+549= 1446
nr. depozit 3= 865+415=1280
nr. depozit 4= 847+331=1178
total = 1548+1446+1280+1178
=5452
calculezi pe rând nr. de mingii total de fotbal/ baschet, după adunăm sumele
nr de mingii de fotbal =984+897+865+847= 3593
nr de mingii de baschet =564+549+415+331= 1859
nr. total de mingii = 3593 +1859= 5452
2.
calculezi cate mingii sunt in fiecare depozit, după aceea le adunăm.
nr depozit 1 =984+564= 1548
nr depozit 2= 897+549= 1446
nr. depozit 3= 865+415=1280
nr. depozit 4= 847+331=1178
total = 1548+1446+1280+1178
=5452
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!