👤

Calculaţi masa si cantitatea de substanţă de etanal, care se obţine din alcoolul corespunzător cu masa de 69 g.
Am nevoie urgent de rezolvare..


Răspuns :

CH3-CH2-OH + [O] ⇒ CH2-CH=O + H2O
n etanal = n alcool = 69/46 = 1,5 moli
m etanal = 1,5·44 = 66g