4 kg de mere costa cu 16 lei mai putin decat 6 kg de portocale Stind ca pentru 2 kg mere si 5 kg de portocale s-au platit 24 lei aflati cat costa un kg din fiecare
4m=6p-16 2m+5p=24 Împărțim prima ecuație la 2 2m=3p-8 Înlocuim in a doua ecuație 3p-8+5p=24 8p=24+8 8p=32 P=32:8 P=4 Un kg de portocale costa 4 lei 2m=3x4-8 2m=12-8 2m=4 M=4:2 M=2 Un kg de mere costa 2 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!