Mama a cumparat cu suma de 20 lei, 4kg rosii si 3 kg de castraveti. Stiind ca 1 kg de rosii este cu 1,5 lei mai scump decat 1 kg de castraveti, atunci 1 kg de rosii costa ... lei si 1kg de castraveti costa ... lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!