👤

Pentru a cumpăra 5 Kg de de mere, Ioana a plătit 20 de lei. Află câţi lei plăteşte prietena ei, dacă aceasta cumpără 2 Kg de mere de acelaşi fel.Metoda reducerii la unitate URGENT Dau si coroana la raspunsul corect.



Răspuns :

5kg-----------------20 lei
2 kg------------------x lei

x=2x20:5=40:5=8 lei
5kg=20 lei
2kg=.....lei

Rezolvare:
1kg=20:5=4lei
2kg=4×2=8lei


CORONITA?