👤

Mara a cumparat opt creioane si sase caiete si a platit 20 lei.Prietena ei, Ioana, a cumparat patru creioane si sase caiete si a platit 16 lei.Cat costa un creioane?

Răspuns :

8 cr + 6 ca = 20
4 cr + 6 ca = 16 
Le scazi pe cele doua si iti iese ca 4 cr = 4 lei si un creion costa 1 leu si un caiet costa 2 lei