Răspuns :
Fie a,b si c- cele trei numere
a+b+c=186.976
b+c=145.705
a=1.642+b
c-b=?
Aflam "a":
a+145.605=186.976
a=186.976-145.605
a= 41.371
Aflam "b":
41.371=1.642+b
1.642+b=41.371
b=41.371-1.642
b=39.729
Aflam "c":
39.729+c=145.705
c=145.705-39.729
c=105.976
c-b=>105.976-39.729=66.247.
Sper ca te.am ajutat!
a+b+c=186.976
b+c=145.705
a=1.642+b
c-b=?
Aflam "a":
a+145.605=186.976
a=186.976-145.605
a= 41.371
Aflam "b":
41.371=1.642+b
1.642+b=41.371
b=41.371-1.642
b=39.729
Aflam "c":
39.729+c=145.705
c=145.705-39.729
c=105.976
c-b=>105.976-39.729=66.247.
Sper ca te.am ajutat!
a+b+c=186 976
a+b= 145 605
a +1 642 = b
Află: c- b
a+b+c= 186 976
a+b = 145 605
Înlocuim : pe a+b
145 605 + c = 186 976
C= 186 976 - 145 605
C= 41 371
a+ b + c = 186 976 înlocuim pe b și știm pe c
a + 1642 + a + 41 376 = 186 976
2a + 43 018 = 186 976
2a = 186 976 - 43 018
2a = 143 958
a = 143 958 : 2
a = 71 979
a+ 1642 = b
71 979 + 1642 = b
B= 73 621
AFLA B- C
73 621 - 41 371 = 32 250
a+b= 145 605
a +1 642 = b
Află: c- b
a+b+c= 186 976
a+b = 145 605
Înlocuim : pe a+b
145 605 + c = 186 976
C= 186 976 - 145 605
C= 41 371
a+ b + c = 186 976 înlocuim pe b și știm pe c
a + 1642 + a + 41 376 = 186 976
2a + 43 018 = 186 976
2a = 186 976 - 43 018
2a = 143 958
a = 143 958 : 2
a = 71 979
a+ 1642 = b
71 979 + 1642 = b
B= 73 621
AFLA B- C
73 621 - 41 371 = 32 250
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!