Răspuns :
x = piersici, y = mere
30x+18y = 234
8x+27y = 129
x = (234-18y)/30
8(234-18y)/30 + 27y = 129
8(234-18y) + 27y * 30 = 129*30
1827-144y + 810y = 3870
666y = 1998, deci y = 3
x = (234-18y)/30= (234-18*3)/30=6
1 kg piersici = 6 lei
1 kg mere = 3 lei
30x+18y = 234
8x+27y = 129
x = (234-18y)/30
8(234-18y)/30 + 27y = 129
8(234-18y) + 27y * 30 = 129*30
1827-144y + 810y = 3870
666y = 1998, deci y = 3
x = (234-18y)/30= (234-18*3)/30=6
1 kg piersici = 6 lei
1 kg mere = 3 lei
p=kg de piersici
m=kg de mere
30p+18m=234
împărţim relaţia la 3 (adică se împarte fiecare termen la 3) şi obţinem
10p+6m=78
o împărţim şi la 2 şi obţinem
5p+3m=39, de aici 3m=39-5p
8p+27m=129 şi o scriem ca
8p+9*3m=129 adică 8p+9*(39-5p)=129
8p+351-45p=129
-37p=129-351
-37p=-222
adică p=222/37, deci p=6
3m=39-5*6
3m=39-30
3m=9
m=3
deci, un kg de piersici costă 6 lei iar unul de mere costă 3 lei
m=kg de mere
30p+18m=234
împărţim relaţia la 3 (adică se împarte fiecare termen la 3) şi obţinem
10p+6m=78
o împărţim şi la 2 şi obţinem
5p+3m=39, de aici 3m=39-5p
8p+27m=129 şi o scriem ca
8p+9*3m=129 adică 8p+9*(39-5p)=129
8p+351-45p=129
-37p=129-351
-37p=-222
adică p=222/37, deci p=6
3m=39-5*6
3m=39-30
3m=9
m=3
deci, un kg de piersici costă 6 lei iar unul de mere costă 3 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!