👤

pentru a cumpăra 5 kg de mere Ioana a plătit 20 de lei află cât le plătește prietena ei dacă aceasta cumpără 2 kg de mere de același fel

Răspuns :

Cati lei costa un kg de mere?
20:5=4 lei
Cati lei costa 2 kg de mere?
4x2=8 lei
5kg...20 lei
2kg...x lei

x= 20/5*2= 4*2=8 lei