👤

Mara a cumparat 8 creioane si 6 caiete si a platit 20 de lei.Prietena ei,Ioana,a cumparat 4 creioane si 6 caiete si a platit 16 lei.Cat costa un creion? VA ROOOG DAU 43 PUNCTE SI CORONITA!!

Răspuns :

a-costul pentru un caiet
b-costul pentru un creion

8b+6a=20lei
4b+6a=16lei

20-16=8b+6a-4b-6a
4=4b
b=1leu
a=(20-8*1)/6=2lei
8 creioane ................6 caiete ............... 20 lei 
4 creioane ............... 6 caiete ................16 lei 
---------------------------------------------------------------
8-4=4creioane...............................20-16= 4lei 
4 : 4 = 1 leu costa un creion
16 - 4 = 12 lei costa 6 caiete 
12 : 6 = 2 lei costa un caiet