-n,SO2= V?Vm= 4.48 l/22,4l/mol= 0,2mol
-calculez din ecuatia chimica masa deCu pur
1mol.........................................1mol
Cu + 2H2SO4----> CuSO4 + SO2 + 2H2O
x..................................................0,2mol
x=n=0,2mol Cu
m= nxM= 0,2molX64g/mol= 12,8g Cu pur
-calculez masa de Cu impur, din puritate
p=m,px100,m,i
96= 12,8x100/m,i..............................> calculeaza m,i !!!!!