Răspuns :
230 carti cu povesti }la acelasi pret
190 carti cu poezii
cartile cu povesti costa cu 720 mai mult decat cele cu poezii
La ce pret se vand cartile?
carti cu povesti l------l+40 carti=720 lei
carti cu poezii l------l
[___]
190
Plan de rezolvare
1) Cu cate carti de povesti sunt mai multe decat cele cu poezii?
230-190=40 carti cu povesti
2) Cat costa o carte?
720 lei: 40=18 lei
3) La ce pret se vand cartile?
(230+190)x18 lei=420x18 lei=7 560 lei
Rezolvarea problemei printr-un exercitiu:
(230+190)x[720:(230-190)]=420x18=7 560
Raspuns: 7 560 lei
190 carti cu poezii
cartile cu povesti costa cu 720 mai mult decat cele cu poezii
La ce pret se vand cartile?
carti cu povesti l------l+40 carti=720 lei
carti cu poezii l------l
[___]
190
Plan de rezolvare
1) Cu cate carti de povesti sunt mai multe decat cele cu poezii?
230-190=40 carti cu povesti
2) Cat costa o carte?
720 lei: 40=18 lei
3) La ce pret se vand cartile?
(230+190)x18 lei=420x18 lei=7 560 lei
Rezolvarea problemei printr-un exercitiu:
(230+190)x[720:(230-190)]=420x18=7 560
Raspuns: 7 560 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!