👤

1) 5kg de zahar costa 200lei cat costa 8kg de zahar
Va rog ajutatima
Dau coroana


Răspuns :

1 kg costa 20: 5 = 4 lei
8 kg costa 4 X 8 = 32 lei
1 ) Cât costă un kg?
200 : 5 = 40

2 ) Cât costă 8 kg?
40 x 8 = 320