👤

exercițiul 3 va rog ajutatima.Sa spuneti şi de ce la exercițiul 3

Exercițiul 3 Va Rog AjutatimaSa Spuneti Şi De Ce La Exercițiul 3 class=

Răspuns :

a. fals
b.fals
c.fals
d.fals
pentru ca unele nr sumt mai mici (mari)
a.36*76=2736
2736/36=76
 85*28=2380
2380/28=85

b.63*47=2961
2961/63=47

72*29=2088
2088/29=72

c.163*34=5542
5542/34=163

 247*38=9386
9386/38=247

d.362*37=13394
13394/37=362

258*72=18576
18576/72=258