👤

Opt kg de mere costa 24 lei , adica tot atat cat 4 kg de lămâi.Cat costa 1 kg de lămâi?

Răspuns :

4 kg de lămâi ....... 24 lei
1k de lămâi....... x lei
x = 24*1/4 = 6 lei
impartim prin4 prima relatie
deci 2 de mere. cat 1de lamai
sau unulde lamai, cat 2de mere
dar unuln de mere costa24:8=3lei
atunci unul de lamai costa 2*3lei=6lei