Răspuns :
4 kg de lămâi ....... 24 lei
1k de lămâi....... x lei
x = 24*1/4 = 6 lei
1k de lămâi....... x lei
x = 24*1/4 = 6 lei
impartim prin4 prima relatie
deci 2 de mere. cat 1de lamai
sau unulde lamai, cat 2de mere
dar unuln de mere costa24:8=3lei
atunci unul de lamai costa 2*3lei=6lei
deci 2 de mere. cat 1de lamai
sau unulde lamai, cat 2de mere
dar unuln de mere costa24:8=3lei
atunci unul de lamai costa 2*3lei=6lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!