Răspuns :
4 bilete de tren ........ 3 bilete de autobuz ..... 130 lei
4 bilete de tren ........ 2 bilete de autobuz ..... 104 lei
↑______________________↑
inseamna ca diferenta de preti
reprezinta; (3-2) valoarea (130-104)=26 lei
adica: 1 bilet de autobuz costa 26 lei.
↓↓
4 bilete de tren+2*26 lei = 104 lei
4 bilete de tren = 104 lei-52 lei = 52 lei
1 bilet de tren = 52 lei:4 =13 lei
↓↓
3 bilet de tren si 12 bilete de autobuz va costa ...
3*13 lei + 12*26lei = 39 lei + 312 lei = 351 lei
4 bilete de tren ........ 2 bilete de autobuz ..... 104 lei
↑______________________↑
inseamna ca diferenta de preti
reprezinta; (3-2) valoarea (130-104)=26 lei
adica: 1 bilet de autobuz costa 26 lei.
↓↓
4 bilete de tren+2*26 lei = 104 lei
4 bilete de tren = 104 lei-52 lei = 52 lei
1 bilet de tren = 52 lei:4 =13 lei
↓↓
3 bilet de tren si 12 bilete de autobuz va costa ...
3*13 lei + 12*26lei = 39 lei + 312 lei = 351 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!