3 caiete și 5 pixuri costa 47 lei ia 8 caiete 3 pixuri costa 53 lei.Un elev cumpara 9 obiecte de acest fel.Cate caiete si câte pixuri cumpara elvul??Dau coroana+15 puncte!!!
3 caiete......5pixuri.............47 lei |×3 8caiete........3pixuri.............53 lei |×5
9 caiete.....15pixuri.......131 lei 40 caiete...15 pixuri....265 lei 31 caiete.................134 lei un caiet =134: 31=4 lei un pix=(47-3×4):5=(47-12):5=35:5=7 lei Umm..... chestia cu elevul nu o ştiu ...srry!! Sper că te am ajutat cât de cât!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!