👤

5 kg de piersici costa cat 4 kg de portocale .Stiind ca 6 kg de portocale costa 30 de lei ,afla cat costa 12 kg de piersici ( metoda algebrica )

Răspuns :

5 kg piersici=4 kg de portocale
6 kg de portocale=30 lei
1 kg de portocale=30:6=5 lei
5 kg de piersici=4x5=20 lei
1 kg de piersici=20:5=4 lei
12 kg de piersici=12x4=48 lei