Răspuns :
2.
210 kg mere ..... 70 l suc
X kg mere ..... 130 l suc
1 l suc ...... 210:70=3 kg mere
130 l suc ..... 130·3=390 kg mere
224 kg mere..... 224:3=74 r 2 l suc
3.
10 bilete .... 20 lei
1 bilet .... 20:10=2 lei
8 bilete ..... 2·8=16 lei
4.
set 23 carti .... 345 lei
1 carte ........ 17 lei
23 carti ...... 17·23=391 lei
391-345=46 lei economisiti
5.
7 rochii ..... 21 m de matase
1 rochie ..... 21:7=3 m de matase
12 rochii ....... 3·12=36 m de matase
Sper ca te-am ajutat !
210 kg mere ..... 70 l suc
X kg mere ..... 130 l suc
1 l suc ...... 210:70=3 kg mere
130 l suc ..... 130·3=390 kg mere
224 kg mere..... 224:3=74 r 2 l suc
3.
10 bilete .... 20 lei
1 bilet .... 20:10=2 lei
8 bilete ..... 2·8=16 lei
4.
set 23 carti .... 345 lei
1 carte ........ 17 lei
23 carti ...... 17·23=391 lei
391-345=46 lei economisiti
5.
7 rochii ..... 21 m de matase
1 rochie ..... 21:7=3 m de matase
12 rochii ....... 3·12=36 m de matase
Sper ca te-am ajutat !
1)20:5=4. ;4x2=8 lei (2 kg). 3)20:10=2 lei un bilet. ;8x2=16 prețul pt 8 bilete. 4) 345:23=15. ;17-15= 2 lei economisești .5). 21:7=3 metri o rochie;3x12=36metri.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!