👤

Afla cat costa un kilogram de gutui si cat costa un kilogram de piersici daca 3 kg de gutui si 5 kg de piersici costa 43 lei,iar 4 kg de gutui si 3 kg de piersici costa 39 de lei

Răspuns :

Prima da înmulțești 5×3=15. apoi scazi din 43 pe 15 și afli cât costa și km de gutui și km de piersici .După faci același lucru și la celalalt