Răspuns :
6 kg mere....4 kg pere....68 lei
6 kg mere.... 9 kg pere....108 lei
Rezultă că (9-4=5) 5 kg pere = 40 lei
1 kg pere = (40:5) 8 lei
Cât costa 3 kg mere?
34-(2x8)=34-16=18 lei
Cât costa 1 kg mere?
18:3=6 lei
Cât costa 7 kg mere?
6x7=42
Sper ca înțelegi!
6 kg mere.... 9 kg pere....108 lei
Rezultă că (9-4=5) 5 kg pere = 40 lei
1 kg pere = (40:5) 8 lei
Cât costa 3 kg mere?
34-(2x8)=34-16=18 lei
Cât costa 1 kg mere?
18:3=6 lei
Cât costa 7 kg mere?
6x7=42
Sper ca înțelegi!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!