👤

Prin metoda comparatiei: 8 kg.de mere costa 24 de lei, adica tot atat cat 4 kg.de lamai !! Va roog ajutatima !! Sunt in clasa 5

Răspuns :

8kg mere.....24 lei
4kg lamii.......24 lei

24/8=3 lei 1 kg mere
24/4=6 lei 1 kg lamii

nu ai specificat ce trebuie de aflat, sper ca te-am ajutat
8 kg mere ... 24 lei, deci 1 kg mere= 24:8= 3 lei
4 kg lamai ... 24 lei
8 kg mere= 4 kg lamai :2
2 kg mere= 1 kg lamai, deci 1 kg lamai=2x3=6 lei