👤

dintre o gară pleacă trenuri la fiecare 25 de minute primul tren pleacă la ora 5 Când va pleca trenul al patrulea dar ultimul din acea zi

Răspuns :

al 4lea - 25 x 4 = 100 min
adica dupa o ora si 40 de min
la ora 5 + 1,40 min = 6 si 40 min
Daca o zi are 24 de ore si dupa inceperea programului mai are 19 ore , ultimul tren va pleca la : 19 ore x 60 = 1140 min
1140 min : 25 = 45,6 (doar ca nu poate sa mai plece inca o data daca nu este nr intreg)
45 x 25 = 1125 min
1125 : 60 = 18 ore 45 min
ultimul v-a pleca dupa 18 ore si 45 min adica la 23:15