👤

4 kg de mere si 5 kg de pere costa 35 de lei.7 kg de mere si 3 kg de pere costa 44 lei.cat costa cate un kg din fiecare fruct?

Răspuns :

4kg m+ 5kg p=35/×7
7kg m+ 3kg p=44/×4

28kg m+ 35kg p=245
28kg m+ 12kg p=176
/.........+23kg p=69

1kg p=3 lei
4kg m=35-15
= 20
1kg m=5 lei
4kg m+ 5kg p=35/×7
7kg m+ 3kg p=44/×4

28kg m+ 35kg p=24528kg m+ 12kg p=176/.........+23kg p=69
1kg p=3 lei
4kg m=35-15
= 20
1kg m=5 lei
Ammmmm sper ca te-am ajutat !
Coroana ?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!


Ez Studiers: Alte intrebari