👤

4 m de matase si 3 m de stofa costa 125 de lei ,iar 2 m matase si 6 m stofa costa 130 lei ? Cat costa 1 metru de stofa? Dar 1 metru de matase?

Răspuns :

4mătase+3stofă=125 | *2 =>
8matase+6stofă=250

2mătase+6stofă =130
__________________ -
6mătase =120 => 1 m mătase =120:6=20 lei
2matase=40 lei

40+6stofă =130
6stofă=90lei
1m stofă =90lei:6=15lei
*-inmultire
4m-4 metri de matase
2s-2 metri de stofa
4m+3s=125 lei=>4m=125-3s=>m=[tex] \frac{125-3s}{4} [/tex]
2m+6s=130 lei=>2*[tex] (\frac{125-3s}{4} )[/tex]+6s=130=>[tex] \frac{125-3s}{2} [/tex]+6s=130=>(amplificam cu 2 ca sa avem peste tot acelasi numitor si dispare fractia)=>125-3s+12s=260=>-3s+12s=260-125=>9s=135=>s=15=> 1 metru de stofa=15 lei
4m+(3*15)=125
4m+45=125
4m=125-45
4m=80
m=20 lei