👤

2g piatra acra se dizolva in 100g apa. Ce concentratie are solutia obtinuta?
Va rog frumos


Răspuns :

c = md*100/ms
md = 2 g
ms = md+ m apă
ms = 2+100 = 102 g soluție
c = 2*100/102 = 1,96%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!


Ez Studiers: Alte intrebari