👤

compuneri și rezolvați o problema după exercițiul 5×3×6

Răspuns :

Un agricultor are 5 lazi de mere a cate 3 kg. 1 kg costa 6 lei. Cati lei a incasat agricultorul.
Rezolvare:
Cate kg de mere are agricultorul?
5*3=15 kg
Cati lei a incasat agricultorul?
15*6=90 lei
Raspuns: Agricultorul a incasat 90 lei